Uleiul Naţiei – Ulei de măsline extravirgin 100% Arbequina

Ulei de măsline extravirgin 100% Arbequina, de categorie superioară, obţinut direct din măsline, exclusiv prin procedee mecanice.

Cantitate: 500ml

Descarcă buletin de analiză

110,00 lei

(7 customer reviews)

Stoc epuizat

Anunţă-mă când revine în stoc

Category:

Ulei de măsline extravirgin obţinut în Spania, Catalonia, în regiunea Priorat, 100% din măsline soi Arbequina.

Acest ulei este obţinut din măsline culese manual la începutul lunii noiembrie, când fructele sunt în pârg. Gustul uleiului rezultat este dulceag, cu note minime amărui, dar cu arome de măr verde, codiţă de tomate şi fructe confiate, cu o textură untoasă şi note uşor piperate, cu un retrogust astringent.

Uleiul Naţiei – Ulei de măsline extravirgin 100% Arbequina

Metodă de obţinere prin presare mecanică asigură păstrarea tuturor proprietăților nutritive, menținând astfel un conținut ridicat de antioxidanți și acizi grași esențiali.

Datorită gustului blând, este perfect pentru salate, pește, legume la grătar sau deserturi.

Se poate folosi la gătit la temperaturi moderate, dar cel mai bine este consumat crud pentru a-i păstra proprietățile.

  1. 5 out of 5

    Imi puteti zice va rog ce aciditate are acest ulei?

  2. 5 out of 5
    (verified owner)

    Am primit azi comanda, un ulei foarte bun, exceptional, nu mă așteptam să pot cumpăra așa ceva în România. Costă ceva, dar face toți banii.

  3. 5 out of 5
    (verified owner)

    Primul ulei de măsline pe care îl apreciez cu adevărat. Un gust blând care se pretează atât la gătit cât si crud pus pe salate. Recomand.

  4. 5 out of 5

    Perfect de pus pe bruschete.

  5. 5 out of 5

    Gust:Cu adevarat interesant, m a facut sa iau 3 gurite, eram ca tipul din Ratatouille, o explozie de verde, crud, masline , deal, mare…..
    Aciditate:foarte redusa, cautam un soi care sa nu ma arda pe git dimineata cand beau o gurita.
    Pret: o idee maricel dar faptul ca are buletin de analiza compenseaza,.

  6. 5 out of 5
    (verified owner)

    Merită fiecare leuț!

  7. 4 out of 5

    doar o rugaminte pentru cei care v-au dat description la produs si au facut si eticheta: v-au mancat un „ă” la Pârgă. si textura trebuia sa fie textură. Zic numa. Ati dat o suma pe eticheta aia, sau ma rog, producatorii. Dar nu suntem noi mereu pe faza? verificati si descriere la produs pe site si pe eticeta sticlei. :d Cheers! Va iubim toti ce mai. Hai, Sa ne fie bine ca sa nu fie rau.

Add a review